Forum Nisko - forum dyskusyjne mieszkańców Strona Główna Nisko - forum dyskusyjne mieszkańców
Dyskusje mieszkańców o Nisku i powiecie


Dotacje na wrzesien 2007

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Nisko - forum dyskusyjne mieszkańców Strona Główna -> Archiwum / 2007
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
khkierownik
Forumowicz
ForumowiczDołączył: 16 Mar 2006
Posty: 159
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

 PostWysłany: Pią 21:12, 24 Sie 2007    Temat postu: Dotacje na wrzesien 2007 Back to top

koncza sie powoli wakacje, wiec liczba konkursów grantowych rosnie, oto najciekawsze:
1) Do 28 września 2007 można składać wnioski o dofinansowanie projektów w pierwszym naborze wniosków w Komponencie II - Ochrona środowiska i zrównoważony rozwój.

Zasady i wysokość dofinansowania projektów:

* minimalna wartość dotacji wynosi 5 tys. euro, maksymalna - 250 tys. euro;
* nie występuje podział na projekty ze względu na czas ich realizacji i wysokość wnioskowanej kwoty dofinansowania;
* zawarcie partnerstwa nie jest warunkiem koniecznym do złożenia projektu, jednak będzie premiowane dodatkowymi punktami przy ocenie wniosków.

Wnioskodawcami mogą być wyłącznie organizacje:

* mające osobowość prawną;
* zarejestrowane co najmniej 12 miesięcy przed złożeniem wniosku;
* zarejestrowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
* działające na zasadzie non-profit lub non for profit tj. nie dla osiągnięcia zysku lub przeznaczające wygenerowany zysk na cele statutowe.

Wnioski o dofinansowanie dla projektów mogą składać w szczególności:

* fundacje i stowarzyszenia;
* organizacje założone przez kościoły i/lub związki wyznaniowe;
* inne organizacje pozarządowe charakteryzujące się odrębnym statusem prawnym działające dla pożytku publicznego;
* partnerzy społeczni.

Na realizację projektów w ramach Komponentu II przeznaczono 12,6 mln
euro.

2. W I kwartale 2006 Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej rozpoczął realizację - za pośrednictwem Fundacji "Polska Wieś 2000 im. Macieja Rataja" - programu grantowego Fundacji pn. Program Wspierania Inicjatyw Obywatelskich na rzecz Terenów Wiejskich. Wnioski o granty w obecnej, 4. edycji konkursu są przyjmowane od początku maja do końca września 2007, lub do wcześniejszego wyczerpania środków Programu.

Celem programu jest pobudzenie aktywności środowisk i organizacji lokalnych oraz stymulowanie lokalnych inicjatyw i współpracy na rzecz rozwoju i promocji wartości związanych z miejscową specyfiką społeczną, kulturową i oświatową.

Granty programu - do 15 tys. zł, udzielane w trybie konkursu projektów - będą stanowić wsparcie dla lepszego wykorzystania potencjału rozwojowego terenów wiejskich, poprawy ich konkurencyjności jako miejsca zamieszkania i pracy. Zakres przedmiotowy grantów udzielanych w ramach niniejszego programu może obejmować przedsięwzięcia/zadania zlokalizowane na terenie wsi lub miast do 10 tys. mieszkańców, dotyczące inicjatyw obywatelskich w następujących dziedzinach:

* oświata,
* ochrona zdrowia wraz z rehabilitacją leczniczą,
* zachowanie i odbudowa dziedzictwa kulturowego oraz kreowanie narodowych produktów turystyki kulturowej na terenach wiejskich, w tym w szczególności ochrona i zachowanie obiektów o znaczeniu symbolicznym dla kultury oraz zabezpieczenie zabytków ruchomych i nieruchomych przed kradzieżą.

O granty mogą ubiegać się organizacje pozarządowe oraz zorganizowane grupy osób/członków lokalnych społeczności, realizujące przedsięwzięcia w zakresie inicjatyw obywatelskich.

3. Fundacja Wspomagania Wsi i Bank Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych ogłaszają kolejny konkurs grantowy realizowany we wsiach i miasteczkach do 6.000 mieszkańców pt. Nasza wieś naszą szansą czyli co można zrobić za 10 000 złotych by podnieść jakość życia w naszej wsi, gminie lub osiedlu po-pegeerowskim? Wnioski można przesyłać do 8 października 2007.
Na czym polega udział w konkursie i kto może w nim uczestniczyć:

• Aby wziąć udział w konkursie należy zgłosić projekt, którego celem będzie aktywizacja społeczna i gospodarcza mieszkańców wsi i małych miasteczek.

• Działania podejmowane w ramach projektu mają tworzyć lub przyczyniać się do tworzenia: nowych miejsc pracy lub/i nowych możliwości pozyskiwania dochodów lub obniżania kosztów życia mieszkańców miejscowości, w których projekt będzie realizowany. Działania te mają ograniczać przyczyny ubóstwa i bezradności wobec trudnych sytuacji życiowych oraz aktywizować i angażować mieszkańców we wspólne działania podnoszące ich jakość życia.

• W konkursie wspierane będą działania, które będą miały charakter przedsięwzięć ekonomicznych, przynoszące wymierne i trwałe efekty. W działaniach tych należy wykorzystać lokalne zasoby ludzkie, środowiskowe, organizacyjne i materialne.

• Na konkurs można zgłaszać również propozycje działań mających charakter przedsięwzięć ekonomicznych, przynoszące wymierne i trwałe efekty, które będą wpływać na poprawę stanu środowiska naturalnego.

• Organizacje składające wniosek muszą mieć swoją siedzibę na terenie gminy, w której projekt będzie realizowany. Nie można zgłaszać projektu, który ma zostać zrealizowany na terenie kilku gmin jednocześnie.

• W konkursie mogą wziąć udział organizacje pozarządowe: stowarzyszenia, towarzystwa, fundacje, organizacje religijne, niepubliczne instytucje opiekuńczo-wychowawcze, komitety społeczne, kluby pracy, spółdzielnie socjalne, organizacje młodzieżowe, świetlice wiejskie, organizacje kobiece, grupy odnowy wsi, a także sołectwa, rady sołeckie, parafie, ochotnicze straże pożarne, koła gospodyń wiejskich. Każda organizacja może złożyć tylko jeden wniosek.

4. Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży zaprasza do wzięcia udziału w programie dotacyjnym Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności "Równać Szanse 2007 Regionalny Konkurs Grantowy". Celem programu jest wsparcie inicjatyw społecznych służących wyrównywaniu szans edukacyjnych, a tym samym startu życiowego młodzieży w wieku od 13 do 19 lat (ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych) z terenów wiejskich i małych miast do 20 000 mieszkańców. Wnioski można przesyłać do 10 października 2007.
O dofinansowanie projektów adresowanych do młodzieży mogą ubiegać się organizacje pozarządowe, a także gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne, placówki pozaszkolne (domy kultury, biblioteki gminne) oraz grupy nieformalne (również tworzone przez młodzież) z miejscowości do 20 000 mieszkańców.

Dotacje będą przyznawane na działania służące wyrównywaniu szans edukacyjnych m.in. poprzez:

* wykorzystanie możliwości, jakie dla podniesienia poziomu kształcenia i pobudzania aktywności młodzieży stwarza rozwój technik informacyjnych;

* popularyzację nauk ścisłych i przyrodniczych oraz poszerzanie wiedzy w ich zakresie;

* kształtowanie aktywnych postaw młodzieży i tworzenie możliwości spełniania ich aspiracji;

* podnoszenie umiejętności społecznych młodych ludzi, na przykład: praca w grupie, komunikacja interpersonalna, autoprezentacja;

* tworzenie warunków sprzyjających włączaniu się młodzieży w działalność społeczną i publiczną w tym wspólne działania młodzieży z różnych środowisk i miejscowości;

* tworzenie warunków dla edukacji pozaszkolnej oraz rozwijania zainteresowań i pasji młodych ludzi.

Maksymalna kwota dotacji - 7 000 zł.

Projekt nie może rozpoczynać się wcześniej niż 1 stycznia 2008 i trwać dłużej niż do 30 czerwca 2008.

Termin przesyłania wniosków: do 10 października 2007 r.

polecam projekty do programu Równać Szanse i te na obszary wiejskie, z tym ze tzreba spelniac ich kryteria czyli byc mala wioska do 6 tys mieszkanców, jesli ktos ma pomysły i checi zachecam do konwersacji...
 
Zobacz profil autora
pluto
Stały Bywalec
Stały BywalecDołączył: 09 Lut 2006
Posty: 51
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Nisko

 PostWysłany: Czw 16:52, 18 Paź 2007    Temat postu: Back to top

Pisac programy trzeba, a kasa jest ponoć duża, tylko jest to roboty co nie miara. Jeden człowiek tego nie przerobi. U nas niestety w tym zaścianku ludzie na siebie patrzą wilkiem.
Jest tu pole do popisu dla lokalnych władz samorządowych gminnych i powiatowych: pomóżcie ludziom zaangażować się. Na początek może jakimiś niżańskimi konkursami, tak by mogły ruszyć do roboty grupy młodych ludzi otwartych na nowe, np. w filiach NCK, Racławicach, klubach sportowych, stowarzyszeniach, OSP, klubach amatorskich, nieformalnych grupach koleżeńskich nie zajmujących się wyłącznie degustacją chmielowych napojów, takich którzy tu w Nisku coś jeszcze chcą zrobić. Przeraża mnie niestety obraz prawdziwego niżanina, który to przedstawia się następująco: lekko podstarzały zrzęda, który zanim cokolwiek zrobi narzeka, że a to dzisiaj ulica dziurawa, a jutro że to znowu po co naprawili tę drogę, a forsę można by było dać na ....

Powiało optymizmem - no nie?
 
Zobacz profil autora
Smile
Żywa Skamieniałość Forum
Żywa Skamieniałość ForumDołączył: 06 Kwi 2007
Posty: 1023
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

 PostWysłany: Czw 17:25, 18 Paź 2007    Temat postu: Back to top

Wręcz kaskada optymizmu. Laughing
 
Zobacz profil autora
khkierownik
Forumowicz
ForumowiczDołączył: 16 Mar 2006
Posty: 159
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

 PostWysłany: Pią 20:33, 19 Paź 2007    Temat postu: Back to top

konkursów jest sporo, i warto im poswiecic troszke uwagi, a co do rzeczy realizowanych w Nisku to nie jest tak zle, przypominam ze jest realizowany projekt Leader+ w naszym powiecie, z niego dofinansowane było m.in Świeto Chleba, Szkatuła, Wielki Piknik Rodzinny, zostaly jescze do zorganizowania spotkania w switlicach wiejskich, szkolenia z produktu lokalnego i dla wtajemniczonych w wikliniartswo informuje ze dazymydo stworzenia klastru wikliniarskiego oczywiscie na bazie Rudnika, ale to nie znaczy ze w nim miejsca i dla Niska nie bedzie, jesli ktos ma pomysly na spotkania w swietlicach wiejskich zachecam do wypowiedzenia sie...
 
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Nisko - forum dyskusyjne mieszkańców Strona Główna -> Archiwum / 2007 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach